Publiskā vietā mazu bērnu rauj auz auss. Kā rīkoties – ignorēt vai iesaistīties?

crying-572342_960_720

Iespējams, kādreiz ir pieredzēta situācija publiskā vietā, kad vecāki, kas pastaigājas vai, piemēram, iepērkas kopā ar atvasēm, mēdz palaist rokas. Proti, bērns tiek rauts aiz auss vai saņem sitienus.

Tieši šādu atgadījumu piedzīvojusi Tatjana. Viņa iepirkusies veikalā “Rimi”, Rīgā, kad pamanījusi, ka vecāki aiz auss rauj aptuveni 5 gadus vecu meiteni. Mazā esot raudājusi no sāpēm, taču vecāki neesot par to likušies ne zinis. Viņi turpinājuši iepirkšanos, it kā nekas nebūtu noticis.

Tatjana redzēto nav varējusi izturēt un devusies pie konkrētās ģimenes. Viņa jautājusi, kādēļ bērnam tiek darīts pāri, uz ko saņēmusi dažādus pārmetumus un apvainojumus. Meitenes vecāki Tatjanai ieteikuši nejaukties svešas ģimenes darīšanās. Bērna māte savai aizstāvībai minējusi faktu, ka meitas raksturs esot briesmīgs.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāvji skaidro, ka gadījumos, ja tiek novērota vardarbīga izturēšanās pret bērnu publiskā vietā, ikvienam ir tiesības iejaukties, vispirms runājot ar pāridarītāju (-iem). Jebkurš sabiedrības loceklis drīkst lūgt pārtraukt vardarbīgo izturēšanos pret bērnu. Turklāt par notikušo ir jāziņo policijai.

Taču, ja konflikts noticis, piemēram, lielveikalā, tad ir jādodas pie veikala apsarga, jo viņi ir tiesīgi aizturēt personas, kuras tiek turētas aizdomās par likuma neievērošanu vai administratīvā pārkāpuma izdarīšanu. Pēc tam apsardze par notikušo paziņos policijai, sameklēs lieciniekus, ja nepieciešams apsargās un norobežos notikuma vietu.

Bērnu tiesību aizsardzības likumā ir teikts, ka bērnu nedrīkst mocīt, fiziski sodīt, nedrīkst aizskart viņa godu un cieņu, kā arī nedrīkst pret viņu cietsirdīgi izturēties. Bērnu pilnīgi noteikti nedrīkst raut aiz auss vai kā citādi fiziski ietekmēt.

Tāpat likumā ir teikts, ka jebkura cilvēka pienākums ir rūpēties par savu un citu bērnu drošību. Ja ir zināms par kādu pāridarījumu, tad par to ir jāziņo ne vēlāk kā 1 dienu pēc notikušā policijai, bāriņtiesai vai citām ar bērnu tiesību aizsardzību saistītām iestādēm.

Avots: delfi.lv

Iesaki šo rakstu citiem!

Leave a Comment